B15. Komunikace – poznávání – důvěra

Informace o financování tohoto projektu najdeš TADY.

 

Přehled všech lekcí v oddílech    A     B     C     D     E     F     G     H    (PRŮVODCE)

Zde je možnost poslechu.


B15. Komunikace – poznávání – důvěra

Teď mám pro Tebe moc důležitý princip platný pro všechny vztahy, ve kterých se vyskytujeme; pro vztahy partnerské a rodinné, pracovní a obchodní, rozhodně taky pro naše vztahy s nevěřícími a nepochybně i pro vztah s Pánem Ježíšem − ať už náš vlastní nebo i pro vztah našich nevěřících přátel s Pánem Ježíšem.

Ten důležitý vztahový princip zobrazuji spirálou!
1. Když s někým začnu komunikovat, je to první krok. Už dávněji jsme si tady v Mostech k lidem řekli, že komunikace je spojení. To znamená, že nejen mluvím, ale taky (nebo zpočátku hlavně) naslouchám.
2. Skrze vzájemnou komunikaci se navzájem postupně poznáváme. Naslouchám, doptávám se, pozoruji a dozvídám se zajímavé a důležité věci. Mezitím taky sděluji zajímavé a důležité věci o sobě.
3. Naše komunikace a vzájemné poznávání odkrývá oblasti, které máme společné a ve kterých si rozumíme, a tak vzniká mezi námi důvěra. Zpočátku ta důvěra může být spíš taková opatrná. Nicméně jak dále komunikujeme a víc se poznáváme − pokud je tam soulad − dále roste i naše vzájemná důvěra a s ní ještě větší ochota otevřeněji komunikovat a tak dále.

..komunikace…poznávání…důvěra…komunikace…poznávání…důvěra…

Tak to funguje na příklad s nějakým novým kolegou. (1) Naslouchám mu, ptám se ho, vyjadřuji svoji pozornost a zájem. (2) Skrze naši komunikaci ho postupně poznávám a taky mu dávám poznat sám se sebe. Přes dobře vybudované vztahy
byli s Dobrou zprávou
nakonec odmítnuti.
Sdílím své myšlenky, postoje, zkušenosti, případně vděčnosti, starosti a tak podobně. Najednou vím něco o jeho bydlišti a rodině, o jeho zájmech a následně i o postojích k různým věcem, lidem nebo událostem. I on teď víc a víc zná moje postoje a hodnoty a velmi brzy zachytí i moje napojení na živého Ježíše. Jestliže v tom sdílení a poznávání nacházíme něco přitažlivého nebo přímo vzájemnou shodu, (3) Buduje to mezi námi důvěru, porozumění a zájem komunikovat dále − ještě víc. Mimochodem, náš společný pohyb po téhle pomyslné spirále nemusí trvat dlouhé týdny, někdy je to záležitost několika minut, abychom zjistili, že máme mnoho společného a abychom vůči sobě začali cítit důvěru!

Úplně stejně to funguje i ve vztahu mého nevěřícího Jirky s Ježíšem:

..komunikace…poznávání…důvěra…komunikace…poznávání…důvěra…

Na začátku jsem významnou součástí Jirkovy komunikace s Ježíšem já! Já jsem pro něho zprostředkovatelem Ježíšovy přítomnosti. A proč by průměrný věřící
nemohl do roka přivést k Ježíši
jednoho dalšího člověka?
Nejen tím, co Jirkovi říkám, ale na prvním místě svým zájmem, pozorností, nasloucháním, laskavostí, přízní, povzbuzováním… Když Jirka komunikuje se mnou a já od samého začátku do našich rozhovorů přirozeně vkládám drobné prvky svého kontaktu s Ježíšem, Jirka se tak s Ježíšem postupně seznamuje. Pokud v tom poznávání Ježíše prožije kousíček nějakého „požehnání“ nebo zahlédne naději pro některou oblast svého života, probouzí to jeho důvěru vůči Ježíši!

Ideální je, když se součástí Jirkova duchovního rozvoje brzy stane série Discovery (tedy několik setkání s tvořivým čtením Bible ve skupině). Tam Jirku skrze Boží slovo oslovuje sám živý Ježíš! A v rámci Discovery přece docela často pozvedáme oči vzhůru s jednovětým díkem nebo prosbou. Noví Jirkové se někdy rychle naučí úplně stejně pohlédnout do stropu a s úctou taky říct: „Ježíši děkuji ti za…“ Nebo: „Ježíši prosím tě, aby…“ A já spolu se svými parťáky mezitím naléhavě prosím Ježíše, aby se mého Jirky dotýkal. Jak Božím slovem při Discovery i při jeho vlastním čtení samostatně, tak i dalšími zážitky, Prvotním cílem Discovery
není ty naše nevěřící přátele
hned na místě „obrátit“.
u nichž jasně rozezná, že to není jen tak samo sebou.
Spolu s touhle novou komunikací a poznáváním přirozeně roste Jirkova důvěra vůči Ježíši. V první fázi to bývá jen poznání, že ten Ježíš asi existuje, protože nějak působí na naše životy. Z toho se ale rozvíjí další fáze důvěry a naděje.
Brzy se snažím přidat citlivou výzvu: „Tak zkus toho Ježíše sám oslovit. Nejlépe teď hned. Řekni mu třeba: Ježíši, prosím, přijď do mého života, odpusť mi všechno špatné, co jsem kdy udělal, veď mě, buď stále se mnou…“
Některým Jirkům jsem tenhle princip přímo vyzradil: „Komunikace − poznávání − důvěra. Naslouchej Ježíšovi skrze Discovery a taky s Ním mluv. Čím víc Ho takhle budeš poznávat, tím víc Ti to všechno bude dávat smysl, tím víc mu budeš přirozeně důvěřovat. To prohloubí vaši komunikaci, další poznávání a důvěru…“

Děkuji Ti, Pane Ježíši, že tuhle spirálu růstu vztahu můžeme využívat i s Tebou: Komunikace − poznávání − důvěra…

 

Přehled všech lekcí v oddílech    A     B     C     D     E     F     G     H    (PRŮVODCE)