B16. Je jim se mnou dobře

Glosami v zelených oválech se vracím k důležitým věcem z předchozích lekcí. Občas na ně klikni.

 

Přehled všech lekcí v oddílech    A     B     C     D     E     F     G     H    (PRŮVODCE)

Zde je možnost poslechu.


B16. Je jim se mnou dobře

Abychom se svými nevěřícími přáteli mohli účinně sdílet živého Ježíše, musíme s nimi být! To je nevyhnutelné! Pozoruji docela hodně křesťanů, že sice jaksi touží, aby lidé kolem nich „uvěřili“, nicméně než aby se svými nevěřícími lidmi tváří v tvář rozmlouvali o Ježíši, raději jim hodí do schránky letáček nebo jim dají do ruky pozvánku na křesťanskou akci a rychle odejdou. Jasně, i to si Pán Bůh někdy může svrchovaně použít…

Emocionální stránka našich hovorů
často rozhoduje
o míře přijetí naší Zprávy
na straně posluchače.
Nicméně zkus si prosím vštípit princip: Chceme−li s lidmi sdílet živého Ježíše, musíme s nimi být! A aby i oni chtěli být s námi, musí jim naše blízkost něco přinášet. Řeknu to „po našem“: Musíme pro ně být „požehnáním“. To ale není problém! Z hojnosti požehnání, která dostáváme, můžeme hojně žehnat i druhým. Požehnání nutně neznamená, že se nám vždycky skvěle daří a všechno je super. Někdy se spojení s lidmi více daří právě, když nás vidí v nesnadných okolnostech života; když přitom sledují, že svoji posilu čerpáme od živého Ježíše.
Jestliže sdílením Ježíšova požehnání sloužíme i lidem kolem, časem se nám to předané žehnání vrací znásobené! Lidé jsou většinou jako zrcadla: Můj postoj vůči nim se významně podílí na jejich postoji ke mně. A tak iniciuji postoj, jaký u nich chci vidět. Výsledkem je, že jim je se mnou dobře, a z toho pak úplně přirozeně vyplývá, že i mně je dobře s nimi!

Znamená to, že jim nějak podlézám, abych se jim zalíbil? Vůbec ne! Právě naopak, laskavost a požehnání, které s nimi sdílím, mi umožňuje, abych svůj (nebo biblický) pohled na různé věci řekl velmi jasně, ale řeknu jim ho s úctou k jejich osobě!
Pán Ježíš vstupoval do prostředí těch lidí
a to jejich prostředí aktivně
proměňoval.
A tady se dostávám k veledůležitému prvku našich konverzací s nevěřícími: Můj Jirka se pak mnou cítí natolik bezpečně, že mi prozradí i svůj zájem, své hledání, dokonce svoji nejistotu a pochybnost o svých vlastních názorech! Leckterý Jirka z ateistického prostředí je navyklý nepřipouštět, že ho něco duchovního vůbec zajímá; nepřipouští to ani sám sobě, natož před druhými. Ale ono ho to zajímá! Zvláště ho zajímají moje osobní prožitky, které nezapadají do žádné z krabiček v jeho hlavě. Chudák Jirka teď musí lámat svoje dlouhodobě nastavené bariéry, aby si svůj zájem přiznal a aby se mě na něco zeptal.
V našem kontaktu se tedy snažím vytvořit pro svého Jirku bezpečný prostor, aby v mé přítomnosti mohl pochybovat, hledat a tvořit; aby to, co řekne, vlastně nebylo až tak závazné. To je podstatou hledání − že může svobodně vyjádřit, co ho napadá, a pak to úplně změnit, když dojde k jinému pohledu na věc.

Moje vyprávění vychází
z mého spojení s Ježíšem
v danou chvíli.
Jak Ti to mám říct? Většině mých nevěřících Jirků je se mnou dobře! A to i tehdy, když dojdeme do fáze, že poznávají svoji „hříšnost“, a vyzývám je, aby pozvali Pána Ježíše do svého života a, jak to pokřesťansku říkáváme, aby Mu „vyznali svoje hříchy“. Spolu s laskavými výzvami jim totiž stále projevuji úctu a otevírám jim svobodný prostor udělat rozhodnutí.

To neznamená, že jsem vždycky úspěšný a že mě všichni mají strašně rádi!
Nicméně, ze své strany je zahrnuji takovou přízní, zájmem a úctou, jakou často neznají ani od svých blízkých! A přitom je to ode mě a) pravdivé; pravdivé to musí být hlavně z jejich vlastního pohledu! Říkám b) konkrétní věci, kterých si na nich vážím. Konkrétnost je totiž základem věrohodnosti. Je to ode mě c) osobní − říkám, čeho si já na nich vážím a čím jsou pro mě inspirující. Když je to dlouhodobý vztah, dělám to d) často. A snažím se v tom být e) tvořivý. Své žehnání vyjadřuji rozmanitými způsoby, aby nic z toho nezkyslo jako otřelé klišé, jakému se pak už nevěří. (Na mém webu Rozměr navíc.cz se prosím podívej na příspěvek nazvaný „Parametry efektivní pochvaly“.)

Vztahy budujeme velmi pilně,
ale co nejdřív se snažíme dát najevo,
čí jsme a kam jdeme.
Princip této dnešní lekce? Většině mých nevěřících Jirků je se mnou dobře! Být se mnou je pro ně podnětné, povzbuzující, budující, inspirativní. A současně vědí, že být se mnou pro ně vždycky bude výzvou, která je nenechá úplně v klidu.
Jak se Tvoji nevěřící známí cítí ve tvé blízkosti? Vnímají, že jsou přijímáni, že pro tebe mají hodnotu? Je jim s tebou dobře? Co ve svém přístupu k nim můžeš změnit zítra a co do týdne?

Pane Ježíši, děkuji Ti, že i když jsme pro Tebe ve skutečnosti byli odpornými hříšníky, Ty jsi za námi přišel, spojil ses s námi a ten odporný hřích jsi z nás za extrémně vysokou cenu sňal.

 

Přehled všech lekcí v oddílech    A     B     C     D     E     F     G     H    (PRŮVODCE)