G12. Tři třetiny jako operační systém
Pododdíl "Jednoduchá církev prakticky"
Zde je možnost poslechu.
G12. Tři třetiny jako operační systém
Když někdo z věřících poprvé slyší o „jednoduché církvi“ nebo o „domácí církvi“, povětšině si představí klasický průběh bohoslužby, Kristus miloval církev
a sám sebe za ni vydal.
Efezským 5,25jen v malém počtu přítomných a v jiném prostředí: třeba na sedací soupravě v obýváku nebo kolem jídelního stolu. Možná jsi takhle zažil bohoslužbu v některé „stanici“ většího sboru. I když je tam sedm nebo deset lidí, struktura setkání se někde velmi podobá bohoslužbě ve sboru. Setkání jednoduché církve nebo „Boží rodiny“, jak tomu říkáváme, je ale něco radikálně odlišného! Celkový koncept se podstatně liší.
Pán Ježíš svým učedníkům říká: Jděte a získávejte mi učedníky. (Matouš 28,19-20) A pokud se jedná o další kroky s těmi právě získanými učedníky, Mistr pokračuje: „Křtěte je ve jméno Otce i Syna i Ducha svatého a učte je zachovávat všechno, co jsem vám přikázal.“
Pán Ježíš říká: „Učte je zachovávat,“ nejen „učte je“ – ve smyslu „předávejte jim informace“. Ježíšovým zjevným cílem je to „zachovávání“ – tedy proměna smýšlení a života učedníků!
„Poznání“ (v obvyklém chápání „informací“ nebo „nauky“) je pro to zachovávání důležité, ale ve skutečnosti je jen malou součástí. Proto se při setkáních Božích rodin držíme tak zvaných tří třetin:K pojetí církve jako
mnohogeneračního hnutí
máme v Novém zákoně
několik jasných výzev.
- pohled zpátky (←)
- pohled nahoru (↑)
- pohled dopředu. (→)
Se základním průběhem tří třetin se naši přátelé většinou seznámili ještě jako nevěřící, když přicházeli na Discovery – tedy na objevné čtení Bible. Naši křesťanští přátelé poznají strukturu tří třetin na tréninku Mosty k lidem a pak si ji zkoušejí hlavně v misijních týmech, které velmi doporučujeme jako dlouhodobou podporu i po tréninku.
Kdosi výstižně řekl, že tři třetiny jsou „operační systém pro OSOBNÍ růst a pro mnohogenerační HNUTÍ“. Setkání Boží rodiny – čili domácí církve probíhá skutečně jako setkání rodiny! Pokaždé to sice někdo provází nebo se v provázení jednotlivých částí spíš střídáme, nicméně všichni přítomní jsou aktivně zapojeni. Nikdo není pouhý divák nebo posluchač! Je tam opravdové aktivní společenství.Kromě osobní identity v Kristu,
přijali taky společnou
IDENTITU CÍRKVE.
Psané Boží slovo určitě musí vždycky zůstat základem našeho duchovního života a rozvoje! A vzájemné sdílení věřících je taky moc důležité! Třetí třetina ovšem navíc vyhrazuje prostor pro nasloucháni přítomnému Pánu Ježíši především s otázkou, co z dané pasáže mám v příštím týdnu osobně uplatnit a jak konkrétně. Tedy co mám s nějakou klíčovou myšlenkou prakticky udělat, aby to směřovalo k zachovávání toho, co nám Pán Ježíš přikázal. Tady poznamenávám, že to musejí být osobní objevy a hlavně osobní rozhodnutí každého z nás. (Nejde o rozhodnutí „vedoucího“ – co máme zachovávat my ostatní.)
Když se o položkách, pro které jsme se osobně rozhodli, sdílíme a mezitím za sebe navzájem modlíme, dává pak smysl, že se mě v první třetině příštího setkání někdo s laskavostí zeptá, jak se mi dařilo moje vlastní rozhodnutí naplnit nebo někam posunout. „Modlil jsem se za tebe, tak mě to zajímá…“
Dlouholeté pozorování v českých podmínkách nám ukazuje, že když se tři třetiny dělají dobře, poctivě, lidé z takových setkání odcházejí:
- nasycení Božím slovem,
- dotčení živým Ježíšem (čili Duchem svatým)
- povzbuzení vzájemnou podporou
- a současně s konkrétním rozhodnutím, co z daného textu ve vlastním životě uplatní.
V další lekci Ti ukážu, jak tahle obvyklá struktura tří třetin odráží funkce církve. Moc Ti pomůže, když si mezitím ty funkce církve připomeneš! A taky si najdi nebo stáhni taháček k provázení misijního týmu a Boží rodiny.
Pane Ježíši, děkuji Ti, že Tvoje Slovo představuje obrovské bohatství, kterým chceš za účasti svého Ducha proměňovat naše myšlení i naše praktické životy…