G09. Funkce církve
Pododdíl "Biblický základ"
Zde je možnost poslechu.
G09. Funkce církve
Celý tento oddíl o církvi tvořím pro praktiky, kteří Pánu Ježíši získávají nevěřící lidi a hledají pro ně další cestu. Uchopení prostých funkcí
novozákonní církve
celou věc hodně zjednoduší.Pojď prosím spolu se mnou v Novém zákoně pozorovat, co dělala první církev. Pro dobré uchopení těch principů je moc důležité, aby sis pozorně pročetl/a Skutky 2,36‑47 až do konce kapitoly. Nejlépe aspoň dvakrát za sebou. Ke klidnému čtení si zastav tohle video. Vezmi si k ruce papír a tužku a přímo z textu si vypisuj, co jako církev dělali. Stopni si tohle video a za chvíli na viděnou… 🙂
Jednotlivé aktivity nebo funkce církve si pro lepší zapamatování znázorňujeme prostinkými symboly. Církev začíná tím, že lidé byli slovy o vzkříšeném Ježíši „zasaženi v srdci“!
- Petr říká: „čiňte pokání„. Tahle jejich „proměna smýšlení“ je vstupní branou do osobního vztahu s Ježíšem a současně do duchovní entity Ježíšovy Církve.
- Ty, kteří přijali Petrovo slovo, učedníci tentýž den pokřtili. A následují další aktivity, které první církev dělala.
- Zůstávali na modlitbách. Šipkami nahoru a dolů říkáme, že modlitbu vnímáme jako dialog. A ten obláček znázorňuje Ducha Svatého.
- V této pasáži sice pozorujeme hlavně apoštola Petra, že oslovuje lidi, kteří dosud nevěřili v Ježíše jako Zachránce, nicméně tyhle davy o letnicích tvořili židé z různých národů, kteří se po svátcích vrátili do svých dalekých domovů, a svým rodinám a blízkým měli hodně co vyprávět! (Skutky 2,5‑12) V dalších pasážích knihy Skutků už sledujeme sdílení Ježíše a činění učedníků od úplně obyčejných věřících, kteří se kvůli pronásledování rozutečou do širokého okolí. (Skutky 8,1‑4)
- Všichni tihle věřící hodně jsou spolu, mají „společenství“, jedí spolu, sdílejí svoje životy a vzájemně si projevují péči a lásku.Novozákonní zobrazení církve
jako Boží rodiny
charakterizuje dynamika
navazujících generací. - Chválili Boha.
- Připomínali si Ježíšovu oběť a jeho zmrtvýchvstání tím, že po domech mezi sebou „lámali chléb“.
- Bylo tam velmi štědré dávání – sdílení hmotných statků nebo peněz.
- Slyšíme tu „učení apoštolů“, v němž zůstávali. V průmětu pro nás jde o dominantu Božího slova – Bible.
- Operují tu pečující vedoucí! Zpočátku apoštolové, brzy na to další služebníci (řecky „diakoni“) a následně tak zvaní „starší“, (což ale vůbec nemusí znamenat výjimečnost věku)!
- A ještě je tu pozoruhodný slovní obrat, že toho dne se k nim „přidaly“ 3000 lidí. Tihle jednotlivci nejen soukromě ve svém nitru uvěřili v Pána Ježíše, ale „přidali se“ – dali najevo, že chtějí být součástí této nové Boží rodiny.
Tohle je stručný a snad i názorný přehled základních funkcí, jak je společně praktikovala církev v Jeruzalémě. V dopisech apoštolů jsou tyto funkce rozvedeny do větší hloubky…
Zkusíš si je se mnou zopakovat?
- Lidé, kteří zatím Ježíše neznali, proměnili své smýšlení (to je po křesťansku „pokání“) a tak se stali součástí duchovní entity zvané církev.
- Ty, kdo přijali Dobrou zprávu, pokřtili.
- Povídali si s nebeským Otcem a s živým Ježíšem.Velice vás pozdravuje v Pánu
Akvila a Priska
spolu s církví v jejich domě.
1. Korintským 16,19 - Sdíleli Dobrou zprávu dalším.
- Byli spolu, jedli spolu, sloužili si navzájem.
- Chválili Boha.
- Lámali chléb, ve smyslu připomínky Ježíšovy oběti.
- Byli štědří.
- Základem pro ně bylo Boží slovo.
- Rostli mezi nimi a sloužili zbožní vedoucí.
- A poslední tam bylo, že se „připojili“.
Kromě toho, že přijali osobní identitu v Kristu, přijali taky společnou IDENTITU CÍRKVE. Vědomí identity církve znázorňujeme plnou čarou po obvodu kruhu. Když jde jen o skupinu, která vykonává tyto činnosti, aniž by řešila identitu církve, používáme čárkovanou čáru.
Tuhle grafiku si můžeš stáhnout TADY. Ideální bude, když si to celé ještě párkrát samostatně nakreslíš! Tento „kruh církve“ totiž budeme v následujících lekcích velmi prakticky potřebovat.
Děkuji Ti, Pane Ježíši, za úžasnou jednoduchost Tvého pojetí církve, jak nám ji popisuje psané Boží slovo. Ukaž nám prosím, jak to v naší době uplatňovat prakticky.