H01. Úrovně vůdcovství – A
V praktickém pohledu na hnutí nás hodně posunula návštěva našeho přítele Steva Smithe.
Poslechni si přednášky, které pro nás měl.
H01. Úrovně vůdcovství – A
Rozptýleným věřícím své doby apoštol Petr píše: „Vy jste rod vyvolený, královské kněžstvo, národ svatý, lid určený k Božímu vlastnictví…“ (1. Petrova 2,9) A smysl toho všeho úžasného, kým jsme se stali v Pánu Ježíši, vidíme v pokračování toho verše: „abyste rozhlásili mocné skutky toho, jenž vás povolal ze tmy do svého podivuhodného světla.“ Stali jsme se vyvoleným rodem a královským kněžstvem atd., abychom rozhlásili dobrou zprávu o Pánu Ježíši, že proměnil naše životy od temnoty ke světlu. K tomuhle úkolu jsou povoláni všichni, kdo se v Pánu Ježíši stali tím vyvoleným rodem, královským kněžstvem atd. Tedy všichni následovníci Pána Ježíše! (Nejen nějací mimořádně obdarovaní evangelisté…!)
V našem diagramu čtyř polí to zahrnuje první a druhé pole. (Připomeň si obrázek čtyř polí tady dole) Máme se spojit s lidmi tam, kde jsou, a jasně je vést k Pánu Ježíši. Máme být jejich průvodci – nebo lídry – na jejich osobní cestě k Zachránci. To je minimální vůdcovství ve zdravém hnutí, které má uplatňovat každý křesťan.
Téhle úrovní vůdcovství v rámci hnutí říkáme „pilný rozsévač“. Označím ho „lídr na úrovni jedna“ – „L1“.
Když někdo přijme Pána Ježíše, nutně potřebuje učednictví. To je v našem diagramu třetí pole! V knize Skutků pozorujeme, že jakmile se na nových místech objevili noví věřící, apoštol Pavel pod vedením Duchem svatým mezi nimi vypozoroval místní lídry, kteří se starali o ostatní, a pověřil je, aby to společenství dále rozvíjeli a chránili. (Skutky 20,20) Určitě měli dále pilně rozsévat. (Tak to přece podle 1. listu Petrova 2,9 dělají všichni následovníci Pána Ježíše!) A navíc se měli starat o to, co v našem diagramu zahrnuje čtvrté pole – tedy o rozvoj nového malého společenství – Boží rodiny = místní církve. Tím vedou druhé nejen k Pánu Ježíši a na cestě za Ním v rámci učednictví, ale navíc jsou průvodci nebo lídry fungování té právě vzniklé Boží rodiny. Získali člověka pokoje a jeho okolí nebo získali pár dalších jednotlivců, spojili je do Boží rodiny a spolu s těmi novými lidmi získávají další a další.
Označím je „lídr na úrovni dvě“ – „L2“ – „Zakladatel církví“. V tom obrázku je snopek ze čtvrtého pole v červeném obláčku…
L1 hojně rozsévá a vede lidi k Pánu Ježíši. L2 dělá totéž a s novými věřícími vytváří nové Boží rodiny – neformální církve.
Někteří z těch, kdo získávají lidi a vytvářejí malé církve, začnou pomáhat svým novým věřícím (a třeba i starším), aby kromě získávání jednotlivců taky sami začínali skupiny Discovery a následně je proměňovali v další nové neformální Boží rodiny. V rámci hnutí tak vznikají malé církve, které už nejsou výsledkem vlastní drobné práce jednoho lídra, ale jsou výsledkem rozvoje dalších vedoucích, aby se oni stali L-dvojkami! V našem diagramu čtyř polí je to ten kruh uprostřed.
To je „lídr na úrovni tři“ – „L3“ – „Rozmnožovatel zakladatelů církví“. Naučil se mobilizovat věřící a předávat jim dovednosti a důvěru pro zakládání nových Božích rodin. Službou L3 úplně přirozeně vzniká celá síť nových církví.
L1 hojně rozsévá a vede lidi k Pánu Ježíši. L2 dělá totéž a s novými věřícími vytváří nové malé církve. L3 dělá to co L1 a L2 a navíc trénuje další vedoucí a pomáhá jim, aby se svými novými lidmi taky vytvářeli nové církve.
Když někdo svojí službou překračuje hranice vlastní sítě nových církvi, která kolem něho vznikla, a pomáhá tvoření dalších úplně nových sítí, zkušeňáči hnutí takovému lídrovi říkají „L4“ – „Trenér pro hnutí“. Má vizi, která přesahuje jeho vlastní možnosti. Umí věřící mobilizovat, trénuje je, aby byli efektivní ve službě. Dodává jim zdroje podnětů a zkušeností a celkově je podporuje.
Na příklad Apoštol Pavel svoje spolupracovníky spojuje s jednotlivými novými místy. Třeba Filipským o Timoteovi píše: „Nemám nikoho jiného stejně smýšlejícího, jenž by se upřímně staral o vaše dobro…“ (Filipským 2,20)
Kromě toho jim Pavel doporučuje Epafrodita: „Přijměte ho v Pánu se vší radostí a mějte takové lidi v úctě.“ (Filipským 2,29) Tomu se dneska říká „networking“. Nebo: „Pozdravuje vás Barnabášův bratranec Marek, o němž jste dostali pokyny. – Až k vám přijde, přijměte ho.“ (Koloským 4,10)
Lídr L4 ve skutečnosti není majitelem ani správcem služby, kterou dělá! Je pouze trenérem, poradcem, podporovatelem, inspirátorem. Pomáhá těm, kdo začali nové společenství, aby začali další a ještě další a hlavně aby někoho učili taková společenství vytvářet. Tedy buduje L-trojky…
V procesech hnutí je ještě další úroveň. Abych i v této lekci dodržel časový limit zhruba pěti minut, musím si to nechat na příště. Určitě se tam podívej.
Pane Ježíši, Tvoje strategické myšlení, jak si pracoval se svými vedoucími, je úžasné…