D15. Identita a image

Po shlédnutí videa v této lekci si poslechni ještě na příspěvek o pokoře na webu Rozměr navíc (6:48).

 

Přehled všech lekcí v oddílech    A     B     C     D     E     F     G     H    (PRŮVODCE)

Zde je možnost poslechu.


D15. Identita a image

Starozákonní Josef měl svoji identitu pozoruhodně jasnou. Přestože byl po podrazáckém únosu svými bratry prodán za otroka (1. Mojžíšova 37,18−28), zůstal férový, čistý, moudrý a věrně sloužil všem kolem sebe. Všichni, kdo s Josefem chvíli pobyli, prožili obrovské požehnání! Pane Ježíši,
ty jsi do svých učedníků
opravdu investoval
a znamenalo to
počátek masivního hnutí.
Příležitostně si o Josefovi povídali, až se o něm v kritickém okamžiku doslechl sám farao! (1. Mojžíšova 41) Z Josefovy identity vyrůstal mocný a pravý image (čti [imidž]) věrného a moudrého správce.
Starozákonní Saul naopak svoji identitu jasnou vůbec neměl. I když prožil veřejné Boží povolání za krále Izraele (1. Samuelova 10,17−24), neuchopil svoji identitu a na začátku se dokonce schovával. Později − už jako král − hledal záchranu v obřadné oběti (1. Samuelova 13,8−24) namísto v samotném Hospodinu! Když je konfrontován s touto svojí pošetilou prohrou, říká proroku Samuelovi: „Hlavně mě ucti mě před lidem!“ (1. Samuelova 15,21−30) Trapně se víc stará o svůj image, než o svoji identitu v Hospodinu. Saul chtěl nedostatečné uchopení své identity nahradit předstíraným image.

IDENTITA je naše totožnost.
IMAGE je obraz, jaký o sobě utváříme v lidech, kteří nás obklopují.

Kromě těchto lekcí
vážným zájemcům nabízíme
i trénink naživo.

Obě tyto otázky jsou hodně důležité:
    1) Kým ve skutečnosti jsem? − To je moje identita.
    2) Jak se prezentuji nebo jak sloužím navenek? − To je můj image.

    a) Jsou lidé, kteří svoji identitu nemají ujasněnou a ani se nesnaží nic prezentovat navenek, ani nikomu nějak zvlášť sloužit. Říkejme jim tady myšky.
    b) Jiní ovšem, i když si svoji identitou vůbec nejsou jistí, se snaží předstírat, že jsou v pohodě nebo dokonce že jsou „někdo“. Ovšem rozpor mezi pravou identitou a předstíraným image se prostě pozná. Označím je jako pávy. Hm, taková trochu větší slepice s velikým ozdobným ocasem.
    c) Intelektuálně vím, kým jsem, ale neprojevuji to navenek. Svojí identitou nesloužím svému okolí. Možná jsem neměl zdravé předlohy, jak se to dělá, možná mě brzdí minulá selhání. Nazvěme ho spící medvěd. Sice má značnou sílu, ale nijak ji užitečně neaplikuje.
    d) Svoji biblickou identitu zná, přijal ji a prožívá ji. Kromě toho svoji totožnost taky projevuje navenek. Jedná s laskavostí a jistotou i uprostřed neúcty. Nikomu nic nedokazuje a s nikým o svoji hodnotu nebojuje. K užitku ji uplatňuje tam, kde je o ni zájem. Takového nazvěme třeba kůň. Nejen, že sám rychle běhá, ale svoji sílu propůjčuje i jezdci případně i vozu.

Kde v tom grafu vidíš sebe?

Hojné pozorování mi říká, že mnozí zdraví a docela silní křesťané se potřebují naučit svoji identitu uchopit a projevovat navenek, Kvůli aktivitám v církvi
věřící nemají kapacitu
na sdílení Ježíše tam venku.
Věčná škoda…!
tedy budovat si zdravý image mezi lidmi. Jak se to dělá? Nemám lepší formulaci než „buď pro lidi požehnáním“. Když mám mezi nevěřícími „image dobrého kamaráda“ umožňuje mi to na rovinu mluvit o Ježíši! Pro moje přátele je příjemné a podnětné být se mnou. Všímám si, v čem jsou dobří a zajímaví a povzbuzuji je. Tenhle „image dobrého kamaráda“ otevírá jejich srdce a příležitostně mi umožní pohlédnout do stropu a bez varování svěřit Ježíši potřebu, kterou jsem právě vyslechl…
V naší hospůdce za mnou přišla mladá Slovenka a povídá: „Vraveli, že by si mi mohol pomôcť…“ (Česky: „Říkali, že bys mi mohl pomoci…“) Nikdy předtím jsme se spolu moc nebavili. Najednou mi předložila svoji životní situaci a chtěla slyšet můj pohled. Chápeš, moji nevěřící kamarádi si o mně povídají!

Ať chci nebo nechci, vytvářím si mezi nimi nějaký image!

Co si Tvoji nevěřící kolegové, příbuzní, sousedé říkají o Tobě? Kým pro ně jsi? Naše identita v Ježíši je základ! Všemi projevy své identity ale nevyhnutelně budujeme mezi lidmi svůj image. A náš image se tak trochu stává imagem Ježíše, protože Ho reprezentujeme!Mým posláním je
zprostředkovat jim
sílu Božího slova.

Zkoumej vztah mezi svojí identitou a svým image. Ptej se Pána Ježíše, jak svoji identitu můžeš pro Jeho slávu mezi lidmi správně využít. Svoji ježíšovskou identitu se vší pokorou viditelně projevuj. Hlavně tím, že svému okolí budeš sloužit; budeš pro ně povzbuzením a požehnáním.

Pane Ježíši, síla Tvojí identity změnila tento svět. A Tvůj image dodnes lidi mocně přitahuje nebo odpuzuje…
 


 

Po prostudování této lekce si poslechni ještě příspěvek o pokoře na webu Rozměr navíc (6:48).

 

Přehled všech lekcí v oddílech    A     B     C     D     E     F     G     H    (PRŮVODCE)