H04. Misijní tým A – principy a parametry

 

Přehled všech lekcí v oddílech    A     B     C     D     E     F     G     H    (PRŮVODCE)

Zde je možnost poslechu.


H04. Misijní tým A – principy a parametry

Těch sedmdesát dva
se vrátilo s RADOSTÍ!

Lukáš 10,17
V některých sborech se tu a tam udělá evangelizační akce. Někde dlouhodobě probíhají modlitby za nevěřící nebo za růst církve. To je skvělé! Jen výjimečně ale slyším, že někdo křesťany prakticky vyučuje dovednostem pro osobní kontakt s nevěřícími. Ještě méně je známa myšlenka někoho doprovázet v úspěších a nezdarech při službě venku: na příklad nasloucháním, modlitbou, sdílením čerstvé vlastní zkušeností se nekřesťany nebo dokonce společným experimentováním mezi lidmi.

Proč

Distančními nebo předtím ještě živými Mosty k lidem prošlo několik stovek českých a slovenských věřících. V průběhu tréninku někteří osloví pár svých známých a někteří s nimi začnou Discovery! To je fantastické! Když ale nemají dlouhodobou podporu, pár týdnů po tréninku jejich kontakt s nevěřícími řídne zapomínají se za svoje lidi modlit a rychle se jim vytrácejí základní dovednosti, co by tak těm nevěřícím mohli vlastně říct. Z nadšení a účinné služby pak zbyde jen vzpomínka.Na tréninku se učíme tak zvané
„neredukovatelné minimum“
základních nástrojů.

Pán Ježíš to asi věděl; proto vysílal učedníky po dvou, pak s nimi společně probíral, jaké to bylo, (Lukáš 10,17n) a učil je další věci nebo korigoval jejich postoje. Podobně apoštol Pavel vždycky měl kolem sebe aspoň malý TÝM. I Petr bral s sebou skupinu bratří. (Skutky 11,12)
Ze širokého pozorování říkáme, že

ve službě nevěřícím dlouhodobě vytrvají jen ti, kdo mají pravidelnou podporu!
Je-li někdo v této službě sám, obvykle brzy vyhasne nebo vyhoří
.

Nevím, jakou máš u vás ve sboru podporu svojí osobní služby nekřesťanům. Potřebujeme malý tým, kde každý slouží nevěřícím. Říkáme tomu “MISIJNÍ TÝM”. Tam můžeme sdílet své zdary i neúspěchy a taky „jen tak“ probírat myšlenky a otázky, které mi v kontaktu s nevěřícími víří hlavou. To vše je průběžně předmětem společných modliteb a vzájemného povzbuzování. Misijní tým mi může ale nemusí dát radu, jak vyřešit nějakou situaci nebo propadák. Ale modlí se se mnou, přemýšlí se mnou, a příště mi klade důležité otázky, co jsem udělal a jak se mi v tom dařilo. Tím vším se společně budujeme!

Cíl

Je tam opravdové
aktivní společenství.
Cílem misijního týmu je vzájemně se podporovat v získávání a budování učedníků, kteří budou získávat a budovat další učedníky. Místní nebo regionální misijní tým může s novými lidmi velmi přirozeně směřovat taky k vytvoření menšího nového společenství. Na tomto webu o tom podrobněji pojednává oddíl „G. Hnutí a církev“.

Kdo

Pro misijní tým doporučujeme tři až šest věřících, z nichž všichni aktivně získávají lidi pro Pána Ježíše. Kdyby vás mělo být víc než sedm, zvažte dva menší týmy. Vytvoříte tak prostor pro nové učedníky, kteří mezitím uvěří a mají spoustu nevěřících přátel. K misijnímu týmu se můžou připojit i letitější věřící! Důležité je, aby se dobře naučili nástroje a hlavně aby ty nástroje pravidelně používali s nevěřícími! Pravidelné a časté osobní spojení každého člena misijního týmu s nevěřícími je zásadní; pouhý divák nebo teoretik může být pro ostatní velkou překážkou.

Spojení

NEJSEM evangelista,
je to problém?
Ideálně setkání misijního týmu probíhají osobně, ale někdy jsou dost efektivní i distančně! Možná je i kombinace: Na příklad tři účastníci jsou spolu u někoho doma a jeden nebo dva jsou s nimi ve spojení přes internet. Některé misijní týmy fungují totiž napříč oběma republikami.

Průvodci

Misijní tým nemá jednoho vedoucího. Skládá se z “průvodců”, kteří se v provázení jednotlivých částí střídají.

Čas a frekvence

Setkání misijního týmu obvykle trvá kolem hodiny nebo podle domluvy mezi třiceti a devadesáti minutami. Třicet minut je opravdu jen rychlovka vzájemných reportů pouze v částech nadepsaných „nikdy nevynechej“. Ideálně jednou za týden, přijatelně za čtrnáct dnů; některé týmy se věrně povzbuzují i v měsíčních intervalech.

Trenér

Malým hnutím číslo pět
je svým způsobem to,
co se děje
kolem Mostů k lidem!
Jako trenéři jsme připraveni vám pro začátek na dálku pomoct. Měli jsme misijní týmy v kontaktu s trenérem i půl roku. Mezitím se to ti věřící naučili a vzali do hrsti vlastní motivaci. Podle zájmu si s některým průvodcem rádi zavoláme i potom: pro podporu, otázky, modlitbu… Aby se kolem nás něco opravdu změnilo s novými lidmi zvenku, a hlavně abychom v téhle osobní službě nevěřícím dlouhodobě vytrvali, potřebujeme prostě misijní tým. V dalších lekcích si ukážeme jeho praktické fungování.

Děkuji Ti, Pane Ježíši, že i v oblasti týmové podpory máš pro nás úžasné biblické příklady.

 

Přehled všech lekcí v oddílech    A     B     C     D     E     F     G     H    (PRŮVODCE)