Ahoj Pavle, slyšel jsem, že pracuješ na zajímavém projektu, který křesťanům pomáhá ve službě nevěřícím; řekni nám k tomu něco bližšího.
Povídal jsem si s jedním věřícím kamarádem o jeho službě a o naší službě a on se mě pak zeptal: „Člověče, jak to děláš, že Ti na to tvoje čtení Bible chodí i úplně nevěřící lidé?“ Před pár lety jsem se totiž zapojil do jednoho sekulárního zájmového klubu, spřátelil jsem se tam s lidmi a postupně se na našem neformálním čtení Bible vystřídalo víc než třicet z nich. Probíhalo u nás doma nebo i na jiných místech. Někteří přátelé z klubu přišli jen jednou, jiní chodívali pravidelně a víc než deset jich postupně uvěřilo v Pána Ježíše.
To mě teda zajímá – jak to děláš, že Ti na to tvoje čtení Bible chodí i úplně nevěřící lidé?
Samotné čtení děláme prostinkým způsobem, kterému říkáme „Discovery“ (čti [Dyskavery]). To je anglické slovo pro „objevování“. Někdo tomu krásně česky říká „tvořivé čtení Bible“. Přečteme si krátký příběh a pomocí jednoduchých otázek společně přemýšlíme: Co nám to říká o Pánu Ježíši, o lidech a samozřejmě i pro osobní životy každého z nás.
Moc důležité je, že na těchto setkáních nikdo „nekáže“. Jde o společné tvořivé objevování v dané biblické pasáži; přispívají všichni přítomní, včetně našich přátel, kteří zatím Pána Ježíše osobně neznají! Zkušenost je totiž jasná – každý si hlavně odnáší, co sám objevil. V tom objevování se pochopitelně navzájem ovlivňujeme, ale stále jsou to naše vlastní objevy a taky vlastní rozhodnutí každého, co z toho ve svém životě uskutečníme.
A v čem spočívá tvůj projekt?
Otázka „jak to děláš“ mě velice inspirovala. Ten kamarád totiž nebyl jediný, kdo se takhle ptal. Začal jsem pozorovat sám sebe, sledoval jsem reakce přátel při Discovery, díval jsem se, co k tomu říká samotné Boží slovo, a pozoroval jsem i další spolupracovníky, kteří takové čtení Bible dělají. Tím vznikl materiál pro trénink, kterému říkám Mosty k lidem.
Jak to funguje v praxi?
Momentálně je to především ve verzi online. Na internetové stránce www.mostyklidem.cz je už kolem stovky pětiminutových lekcí. Postupně tam ukazuji praktické kroky, jak takové čtení Bible může se svými nevěřícími přáteli rozjet úplně kterýkoli křesťan. Pojal jsem to velmi prakticky, už po prvních třech pětiminutových lekcích jasně uvidíš, jak můžeš hned začít. Pak přibývají další konkrétní návody a důležité principy. A taky tam popisuji situace, které obvykle nastávají, a co se s nimi dá dělat.
Většina návštěvníků webu to bere jako inspiraci pro svoji vlastní službu nevěřícím. Skvělé je, že někteří přenášejí vybrané myšlenky nebo celá videa do svojí skupinky. A jiní z toho připravují i vyučování nebo kázání…
Mluvíš o tom dost přesvědčivě, myslíš, že to dokáže opravdu každý věřící?
Mnohonásobně jsme si ověřili, že takové neformální malé skupiny čtení Bible zvládnou i úplně „obyčejní“ věřící. V rámci Discovery u nás doma jsem měl možnost přivést jednoho mladého kamaráda k Pánu Ježíši a on asi půl roku na to začal svoje vlastní čtení Bible se svými kamarády. Sám je pozval a sám ta setkání provázel. My jsme mu jen maličko pomáhali hlavně modlitbami, zpočátku svojí přítomností a podle potřeby radou.
Jedna klasická křesťanská rodina středního věku se po nějakém čase modliteb a váhání nesměle pokusila pozvat svoje nevěřící přátele. Byli celí překvapení, že ti přátelé jim na jejich čtení Bible fakt přišli a tvářili se spokojeně! A dva ze čtyř pravidelných účastníků během pár měsíců přijali Pána Ježíše.
Těch, kdo sami začali čtení Bible s nevěřícími lidmi, jsou desítky nebo spíš už stovky. Celkově řečeno: ze zkušenosti jsem si fakt jistý, že Discovery podle tohoto jednoduchého návodu může se svými nevěřícími přáteli dělat úplně každý – když dodrží některé důležité principy.
Důležité principy… co si mám pod tím představit?
Potkávám křesťany, kteří se tu a tam snaží svým přátelům nebo i neznámým lidem říct něco o své „víře“. To je skvělé. Mnozí ale narážejí na nezájem nebo odmítnutí. Když o tom slyším, ptám se: „Co konkrétně jim říkáš? Zkus mi co nejvěrněji reprodukovat váš rozhovor.“ Když v té rekonstrukci slyším klasickou „křesťanštinu“, že s ním mluví o „spasení“, o „pokání“, o „církvi“ a tak podobně a tlačí mu to s komplikovanou naléhavostí, říkám: „A teď si zkus představit, že bys byl na místě toho svého nevěřícího kamaráda; co by to tvoje vlastní povídání asi vyvolalo v tobě samotném?“ Je cenné, když někdo připustí, že by sám moc nadšený nebyl. Pak společně přemýšlíme, jak jinak by se daly ty naše důležité věci vyjádřit, aby to pro nevěřícího kamaráda bylo srozumitelné a přijatelné.
Jiný velký princip je, že se s těmi lidmi nejdřív potřebujeme nějak spojit. To na prvním místě znamená naslouchat, pozorovat, upřímně se doptávat. Až potom přijde čas něco citlivě říct – a to jejich jazykem. České nevěřící lidi většinou doslova odpuzuje už náš slovník. Zjistil jsem, že žádné z našich vzácných křesťanských slov pro rozhovor s nevěřícími nepotřebuji. Ze všech mi zbyla jen dvě slova, kterých se opravdu zbavit nemůžu: „Ježíš“ a „Bible“.
Skrze tyhle jednoduché a velmi praktické principy buduji mosty k lidem. To mi pak umožňuje po vybudovaném mostě přejít a setkat se s nimi, kde jsou oni; setkat se s jejich srdcem a mluvit o Pánu Ježíši jejich jazykem.
Vraťme se k tvému tréninku. Jak vypadají ty lekce, když mají jen pět minut?
Každá lekce je na webu k dispozici ve třech podobách:
a) Pro někoho bude nejvíc inspirující video. Kromě mého povídání tam vyskakují titulky s biblickými odkazy a s klíčovými pojmy nebo myšlenkami a občas drobná grafika.
b) Někdo rád poslouchá různé vzdělávací pořady v autě nebo při manuální práci. Proto je možné si stáhnout jednotlivé zvukové soubory nebo celé komprimované balíčky MP3.
c) Moje Danka si věci raději přečte, a tak je každá lekce na webu taky jako plný text, včetně možnosti stažení ve formátu „pdf“.
Je na tom webu Mosty k lidem.cz potřebná nějaká registrace? Nebo je to volně přístupné?
Všechny lekce si můžeš procházet libovolně, tedy bez jakéhokoli přihlašování. Když ale na hlavní stránce jednorázově vložíš svoji e-mailovou adresu, automatický průvodce Ti bude posílat odkazy na jednu až dvě tyhle kratičké lekce za týden. V průběhu několika měsíců pak projdeš celý trénink. Praktická realizace je už jen na tobě. Vřele doporučuji ty praktické principy mnohokrát zkoušet a zkoušet v praxi, s reálnými lidmi.
Říkal jsi, že momentálně je ten trénink „především“ ve verzi online. Máš v plánu i nějakou jinou formu?
Několikrát jsme pořádali podobný trénink naživo. Ten je samozřejmě mnohem účinnější. Účastníci ty principy vidí v praxi, protože jim jako tým celé Discovery a všechny náležitosti prakticky předvedeme. Potom si o těch principech povídáme a následně si účastníci tréninku jednotlivé prvky navzájem sami mezi sebou zkoušejí.
To klíčové se ale odehrává mezi jednotlivými setkáními toho tréninku – tím, že získané dovednosti a principy uskutečňují v reálu se svými živými nevěřícími přáteli. V každém případě je to pro všechny obrovské povzbuzení. Někteří jsou překvapení, že když dodrží ty principy, je vlastně úplně jednoduché pozvat aspoň některé nevěřící přátele a začít s nimi neformální tvořivé čtení Bible.
Občas si někteří věřící myslí, že k podobným aktivitám s nevěřícími je třeba mít příslušné obdarování. Co si o tom myslíš?
Když mi někdo řekne: „Ty máš na to dar“, je to pro mě takové… bolestné. Vzpomenu si na svoje dávné těžké z−z−zajíkání v řeči a jak jsem se celé roky cítil trapně a bezradně. Dodnes jsem přesvědčený, že dar evangelisty nemám. V tom, co teď možná vypadá jako dar, je ukryta spousta zápasu, zklamání, selhání a především dalšího zkoušení, učení a hledání. Mnohokrát jsem musel zlomit sám sebe, než z toho vyšlo to, čemu teď Pán Ježíš hojně žehná. Rozhodně nemám dar ve smyslu hotového balíčku, že by mi všechno šlo hladce. Pro mě je to dovednost získaná mnoha pokusy, chybami a hlavně překračováním mých vlastních bariér i bariér nevěřících lidí, se kterými se setkávám. A stojí za to!
Nějaké povzbuzení na závěr?
Nepochybuji, že když náš posluchač nebo čtenář principy Mostů k lidem prakticky uplatní v kontaktu se svým okolím, když se postupně naučí je praktikovat tak nějak s lehkostí (a když se některé věci naopak odnaučí, aby jimi pro své kamarády nestavěl zbytečné bariéry), pak aspoň někteří z jeho přátel nejen přijdou na jeho neformální čtení Bible, ale řadě z nich poslouží i k poznání Pána Ježíše jako úžasného Zachránce a osobního Přítele. A taky jim poslouží, aby Ho dále následovali a aby brzy začali vlastní skupiny Discovery se svými kamarády. Ono je to totiž fakt jednoduché. – Více informací na www.mostyklidem.cz. 🙂
Děkuji za rozhovor a přeji Ti mnoho zdaru a požehnání ve Tvé službě.
Moc díky za pozvání.
Dotazoval se Emil Kroczek.
Zveřejněno se svolením Rádia 7