G10. Kdo může
Pododdíl "Biblický základ"
Zde je možnost poslechu.
G10. Kdo může
Pro církev je v Novém Zákoně
docela častá RODINNÁ terminologie.V křesťanských kruzích se používá termín „všeobecné kněžství“. V novozákonním smyslu jsou kněžími všichni, kdo se přijetím Ježíše jako svého Zachránce stali Božími dětmi. Apoštol Petr píše: Vy jste rod vyvolený, královské kněžstvo, národ svatý, lid určený k Božímu vlastnictví, abyste rozhlásili mocné skutky toho, jenž vás povolal ze tmy do svého podivuhodného světla. (1. Petrův 2,9) Apoštol Jan na adresu Pána Ježíše v knize Zjevení přidává: ON nás učinil královstvím, kněžími svému Bohu a Otci. (Zjevení 1,6)
Církev v Novém zákoně rozhodně není rozdělena na kněze a „ty ostatní“ (jak tomu bylo ve Starém zákoně)! Duchovní kněžství je zmocněním pro každého, kdo patří Ježíši. Dívám se do 2. kapitoly knihy Skutků apoštolů, a přemýšlím, kdo má v místním společenství ty jednotlivé funkce církve vykonávat. Disputace celkem nebývá:
- že se všichni můžou modlit,
- všichni můžou získávat a budovat další učedníky,
- od každého se čeká, že bude s láskou pečovat o druhé,
- nějakým způsobem chválit Boha
- a podle možností taky dávat.
- Snad celkem kdokoli může otázkami provázet společné přemýšlení nad Božím slovem. Tří třetinový proces Discovery nebo Boží rodiny nepoužívá monologický výklad (typu kázání nebo vyučování). Tři třetiny si tady někdy příště probereme podrobněji
- Pokud jde o vedoucí v církvi, pro podporu mnohogeneračního hnutí je podstatné, aby do sloužícího vedení bylo zapojeno co nejvíce lidí! Pokud by šlo o vedoucí nějak označené (či „ustanovené“), vidíme jejich kvalifikaci v Bibli popsanou konkrétněji…
A kdo může nové učedníky křtít (1)? A kdo může lámat chléb (6) a ostatním podávat kalich? Když svoji pozornost
zaměříme na generace,
náš pohled na církev
se docela posune!
Psané Boží slovo je v těchto položkách velmi otevřené. Všimni si na příklad, že stejné učedníky, které Mistr posílá získávat Mu další učedníky (Matouš 28,16‑20), v témže souvětí jedním dechem pověřuje, aby získané učedníky taky křtili: „Získávejte mi učedníky, křtěte je a učte je, aby zachovávali všechno, co jsem vám přikázal.“ Stejná skupina učedníků pár dnů předtím dostává od samotného Ježíše pokyn: „To čiňte na mou památku.“ Ani v dalších novozákonních textech pro tyto funkce společenství nevidím omezení kněžství skutečně všeobecného.
Velmi si vážím několika pastorů tady v Česku, kteří v dobách různých omezení věřícím ve svých sborech řekli: Dělejte si večeři Páně v rodinách! A přidali pár praktických instrukcí, jak na to. Znevážili tento vzácný duchovní úkon? Právě naopak! Ti, kteří to doma zkusili, prožili večeři Páně s novým nábojem vděčnosti přítomnému Ježíši! V některých rodinách se na to konto začalo více mluvit o duchovních věcech! A někteří to pak tu a tam dělávali i když už žádná omezení nebyla!
Podobně při křtu někteří vedoucí sborů chtějí, aby samotnou formuli pronesl a ponoření vykonal ten, kdo křtěnce přivedl k Ježíši nebo kdo se o něj nyní duchovně stará! Výzva někoho osobně fyzicky pokřtít se i u letitých věřících stává hlubokým duchovním prožitkem Ježíšova zmocnění získávat Mu učedníky!
Církev začíná tím,
že lidé byli slovy o vzkříšeném Ježíši
„zasaženi v srdci“!Všeobecné kněžství a zmocnění pro všechny funkce církve je v Novém zákoně hodně důležité zejména v kontextu hnutí! Aby ty základní prvky snadno a přirozeně praktikovaly další a další generace obyčejných učedníků… Prosím, umožni svým lidem „dělat církev“ se vším všudy! Nechej je, ať si opakovaně čtou biblické pasáže, kým jsou; mimo jiné taky královským kněžstvem! (1. Petrův 2,9)
S ohledem na obvyklé nastavení z posledních desetiletí mnozí budou patrně potřebovat nejen Tvoje svolení, ale v začátku možná přímo Tvůj doprovod za ručičku! Že jim to ukážeš, pak si to osobně vyzkoušejí, aby následně všechny ty funkce naplňovali už sami. Bude to obrovským požehnáním pro ně osobně, pro celé společenství a pro široké okolí nevěřících i věřících!
Pane Ježíši, v Božím slově jsem stále znovu překvapován mírou důvěry a svobody, kterou nám dáváš – s jasným cílem, aby se Tvoje království šířilo.