G14. Dvě církve současně
Pododdíl "Jednoduchá církev prakticky"
Zde je možnost poslechu.
G14. Dvě církve současně
Dovol velmi autentický příběh. (Jen osobní jména jsou tu náhradní!)
Byli jsme pozváni na nedělní bohoslužbu celkem tradičního střihu. V sále s lavicemi nejméně pro dvě stě lidí jsem odhadl přes sto přítomných. Příjemně velký a hezky udržovaný prostor, v čele šest hudebníků potom dobré biblické kázání a na konci – kromě běžných oznámení – s modlitbami vysílali tři mladé lidi na několikatýdenní misii v zahraničí.Chceme‑li napodobit
model první církve v chrámě,
měli bychom se scházet
v shoppingparku.
Pastor Petr a jeho manželka se nám po skončení bohoslužby věnovali jako hostům. V rámci milého rozhovoru u dobrého oběda nás pozvali na další setkání u nich doma. To je prý jejich druhá církev! Známe pastory, kteří mají dvě i více bohoslužeb za víkend, protože by se účastníci do modlitebny nevešli najednou. Tohle ale bylo něco úplně jiného! Ve čtvrtek o půl sedmé kromě nás dorazilo do prostorného obýváku šest místních lidí. Průběh setkání odrážel tří třetinový proces, jak ho běžně používáme i v našich misijních týmech, na Discovery a leckde jinde:
- Pohled zpátky: který má části: Vzájemná péče, Návrat a Oslava Ježíše
- Pohled nahoru: to je Vize a Bible
- A pohled dopředu jako obvykle představoval: Akci, Procvičování a Rozhovor s Ježíšem.
V části zvané „Vize“ Petr uchopil tabulku, doprostřed nakreslil kroužek a napsal do něj název jejich ulice. Tak říkají téhle církvi u nich doma. Kolem udělal sedm dalších kroužků s nějakým zkratkami. „To jsou domácí církve, jejichž zakládající týmy od nás vyšly za uplynulé tři roky!“ vysvětlil nám jako hostům.Hnutím jsou
další a další generace učedníků,
kteří vytvářejí další generace
nových společenství.
„Příští týden bychom rádi vyslali Davida a Štěpánku…“ pokračoval. A pro nás na vysvětlenou připojil kratičký příběh, jak David a Štěpánka kontaktovali rodiny ve svém okolí i v práci, začali s nimi číst Boží slovo jako Discovery, několik lidí postupně uvěřilo, schází se jich běžně kolem desíti a posledně jich bylo třináct. „Naznali, že je čas, aby se stali církví,“ usmíval se Petr, jakoby to Davida a Štěpánku mělo napadnout už dávno.
Petr nejen sám „dělá“ tuhle vlastní domácí církev včetně večeře Páně a příležitostně včetně křtu atd. ale současně podporuje multiplikaci dalších a dalších církví! Na nedělních bohoslužbách otevřeně povzbuzuje členy sboru, aby s novými lidmi zvenku směřovali k vlastním církvím u sebe doma – nebo kdekoli.
Ptal jsem se, jestli lidé z těch domácích církví chodí i do toho nedělního shromáždění. „Spíš menšina,“ zamyslel se Petr. „A nemáš obavu, že ty domácí církve vyluxují nedělní sbor?“ „To není můj sbor!“ opáčil rázně usměvavý pětapadesátiletý zkušeňáč. Tři třetiny
jsou operační systém
pro OSOBNÍ růst
a pro mnohogenerační HNUTÍ.„Přece nebuduji svoje království, ani království našeho sboru! Společně s Duchem svatým budujeme Boží království…“ A ještě mi dovysvětlil, že jejich hezky rekonstruovaný sborový dům se hojně využívá taky jako tréninkové centrum vedoucích a zakladatelů těch malých církví z jejich sboru a taky z mnoha dalších v jejich regionu. Zanedlouho jsem zjistil, že tohle zapojení ve dvou církvích současně je tam úplně běžné i pro několik věřících, kteří mají civilní zaměstnání; nejen pro pastora. Tito služebníci mají kromě neděle ještě svoji církev přes týden. Scházejí se u někoho doma případně někde v kavárně – samozřejmě s novými lidmi původem „ze světa“ a přirozeně jsou mezi i neobrácení!
Pokud se ti to všechno nějak nechce vejít do hlavy, mám pro tebe pochopení: Dej si teď, prosím, chvíli ztišení a modliteb. Prohlížej si biblické texty o církvi, které jsme četli v předchozích lekcích – a třeba si najdi i další. A hlavně v nich naslouchej živému Ježíši a Jeho srdci, Jeho přání.
Pane Ježíši, mluv prosím k našim srdcím a velmi konkrétně nám ukazuj, jak Tvoje slovo prakticky uplatnit v naší době: dneska, za týden, za měsíc…