Terén

Pro častější použití si pořiď Most přes propast jako trhací sešitek.

Co je „terén“

„Terén“ je označení pro chvíle, kdy vycházíme za neznámými lidmi do parků, nákupních center, na ulice, případně ke dveřím, a rozmlouváme s nimi o Ježíši.Někdo naslouchá a naslouchá,
k Ježíši se vůbec nedostane
a pak je zklamaný,
že „z toho nic nebylo“.

Terén je moc důležitý zvláště v případech, kdy se blíží vyprázdnění našich přirozených vztahových okruhů. Používáme je taky na místech, kde začíná nová duchovní práce a chceme podpořit vznik nových Božích rodin (domácích církví).
Hojné zkušenosti ukazují, že při rozhovorech venku se prolamují bariéry nás věřících. Účastníci bývají překvapení, že se s lidmi dá mluvit a bez křesťanštiny se docela snadno dostanou k Ježíši. Obvykle 30-50 % oslovených si vyslechne Dobrou zprávu i s výzvou k pozvání Ježíše do života (podle „trychtýře“, který jsme se učili na tréninku).

Možná Tě zaujmou zkušenosti a statistiky z terénů.


Obvyklý průběh společného terénu

Minut Akce Místo Bližší popis Příklad
90-120 Příprava Zázemí Identita, procvičování, organizace, modlitby 13:00-15:00
120 Služba V terénu Rozhovory s lidmi venku, modlitby za ně… 15:00-17:00
90-120 Shrnutí Zázemí Sdílení, příběhy, modlitby, občerstvení 17:00-18:30

Hlavní cíle, proč jdeme ven

Pán Ježíš nechce,
aby naše služba nevěřícím
byla uvzdychaným břemenem
povinnosti.

  1. Naše srdce
    • Aby se více otevřelo ke ztraceným lidem.
    • Abychom s Ježíšovou pomocí bořili své bariéry.
  2. Lidé venku
    • Chceme se s nimi spojit tam, kde právě jsou,
    • a srozumitelným způsobem jim představit živého Ježíše a Dobrou zprávu.
    • Ideálem by bylo najít „ČLOVĚKA POKOJE“, který bude otevřený nám jako Poslům, našemu Poselství a také tomuto Poslání (ve smyslu, že otevře své okruhy vyztahů).
  3. Ježíš
    • Očekáváme Ježíšovy vstupy, Jeho působení!
    • Chceme Ježíši přinést slávu.

Mosty k lidem
jsou mnohokrát vyzkoušené
především s ateisty a agnostiky.
Jak ale sdílet Ježíše
náboženským lidem?

Cílem terénu NENÍ

  • Filosofovat s lidmi o náboženství nebo o církvi.
  • Cílem není oslovit co nejvíce lidí.
  • Cílem není pozvat někoho do sboru. (To je obvykle příliš vysoký práh.)

Úrovně zapojení

  1. Chceme, aby ses Ty osobně naučil/a začínat rozhovory s neznámými lidmi a vést je k Ježíši a k Dobré zprávě.
  2. Zpočátku můžeš s tichou modlitbou doprovázet trenéra. Podívej se, jak to dělá, a pak se hned ujmi vlastní iniciativy.

Vzpomínáš, jak dopadla ta Ježíšova akce, když své učedníky vyslal po dvojicích do terénu do vesnic a městeček, kam se sám chystal? Těch sedmdesát dva se vrátilo s RADOSTÍ (Lukáš 10,17) To je i naše zkušenost! – I TADY SE NAPROSTÁ VĚTŠINA VRÁTÍ S RADOSTÍ!

 


Osobní příprava před terénem

Odstraňování bariér

Ale Mojžíš Bohu řekl:
Kdo jsem já,
abych šel k faraonovi?

Genesis 3,11

Má-li naše služba nevěřícím přinést dobré ovoce, potřebujeme náležitou přípravu. V týdnu před terénem se každý den aspoň krátce modli za budoucí lidi, které potkáte, a taky za svoje vlastní srdce, abys ty lidi vnímal/a Ježíšovýma očima. Každý den se postupně dívej na několik důležitých doporučení, která Ti pomůžou odstranit obvyklé překážky, jaké křesťanům brání v jejich účinné službě nevěřícím. Kliknutím na zelené tlačítko se Ti otevřou náměty k promýšlení, k modlitbám i k rozhodnutí.

 

Háček

Mnohogenerační hnutí
vidíme velmi jasně biblicky
i ve vlastní zkušenosti.

Pro začátek rozhovoru s cizími lidmi nabízíme dva dílčí „háčky“, tedy způsoby, jak takový rozhovor s neznámým člověkem začít. Jeden má formu otázky, druhý začíná malým dárkem. Vyber si jednu variantu a tu se opravdu dobře nauč zpaměti. Kliknutím na zelené tlačítko se dostaneš k podrobnostem.

 

Trychtýř

Pán Ježíš i apoštol Pavel
vždycky měli kolem sebe
aspoň malý TÝM.

Když jsme se pomocí „háčku“ s novým člověkem spojili, jako základní osnovu dalšího rozhovoru používáme „Trychtýř“. Od svého vlastního bleskového příběhu pokračuj k Ježíši a k názornému předložení Dobré zprávy. Kliknutím na zelené tlačítko si ho připomeň. Můžeš si jej stáhnout jako pdf a vytisknout nebo si Trychtýř otevři v mobilu.

 


Společně před terénem

Procvičování

Když se před terénem setkáme, po krátkém pozdravení si připomeneme poslání, které nám Pán Ježíš dává a taky identitu, kterou jsme v Něm získali.Výsledkem procvičování
bývá lehkost
a přirozená dovednost.

Pak se pustíme do procvičování háčku a trychtýře ve dvojicích. Někdo z trenérů nám to předvede a potom chodíme po místnosti a každý si několikrát vyzkouší oslovit kohokoli z přítomných. Přednostně oslovujeme ty, které známe nejméně. Procházíme spolu háček a celý trychtýř. Dbáme, aby si každý z nás vyzkoušel celý trychtýř nejméně třikrát opravdu naživo s někým dalším v místnosti. Chceme být pokojně připraveni na variantu, že náš člověk na ulici opravdu Ježíše přijme a že má zájem o další kroky. Proto si zkoušíme celý trychtýř včetně BOSSe a mince atd.
V roli neznámého nevěřícího odpovídáme jen velmi krátce a přátelsky; se skutečným člověkem venku pak ale skutečně rozmlouváme.

S sebou

Před odchodem si každý účastník terénu vezme s sebou:
Když si to párkrát zažijete
jako aktivní účastníci,
začnete vnímat přínosy
a vlastní potřebu věci posunovat dál.

  • Čisté KARTIČKY A7 pro kreslení Mostu přes propast, kontakt. Pro častější použití si pořiď Most přes propast jako trhací sešitek.
  • Propisovačku (raději DVĚ!)
  • Záznamový aršík o rozhovorech
  • Kontaktní obrázky (je-li to vaše forma háčku)
  • (Vizitky Rozměr navíc)

Organizační pokyny

Místní organizátoři připraví seznam míst, kam je vhodné jít, případně mapky / souřadnice.

  • Mikro-týmy: dvojice, trojice
  • Kdo s kým v autech
  • Týmům přidělíme konkrétní oblast, mapku, adresu pro GPS
  • Čas návratu

Venku průběžně sledujme čas, abychom se vrátili všichni zhruba ve stejnou dobu. (Pokud byste měli opravdu dobrý rozhovor směřující k obrácení, pošli organizátorovi krátkou SMSku. Vaše zpoždění rádi omluvíme.)

Modlitba před odchodem do terénu

Pane Ježíši,
DĚKUJI Ti za jasnou a silnou IDENTITU,
kterou jsi mi daroval.
DĚKUJI Ti za VNITŘNÍ SVOBODU,
že se můžu rozhodnout a jít!
Ty jsi hoden mojí poslušnosti.
PODDÁVÁM se Ti
a vyhlížím Tvoji slávu
v životech lidí, které oslovím.
Prosím, POŠLI MI OTEVŘENÉ LIDI,
kteří Tě už hledají!
Vyšli prosím další dělníky na svou žeň.
Děkuji, že vysíláš i mě!

 


Po návratu

Sdílení

Jak se průběžně vracíme, každý tým zapisuje na společnou tabuli hlavní prvky, jak daleko jsme se dostali v jednotlivých rozhovorech a co Pán Ježíš dělal. Podívej se na naše dávnější statistiky a příběhy.„Pavle, uvolni se!
O zítřku se pobavíme zítra ráno,
až se vyspíš…“

Stručně sdílíme radosti i případné těžší věci, které jsme zažili. Přemýšlíme o dalších krokcích, které by bylo dobré udělat; buď pro jednotlivé lidi nebo rodiny, které jsme potkali, případně pro určitou cílovou skupinu či geografickou oblast (mladí, maminky/rodiče s dětmi, senioři, pracovníci firmy atd.).
Je moc prima, když pro čas sdílení jsou k dispozici nějaké nápoje, případně drobné občerstvení.

Následná péče

Místním věřícím předáme kontakty a domluvíme se, kdo osloví lidi, kterří projevili zájem o Boží slovo (Discovery), o živého Ježíše nebo o setkání, případně osobně upřesníme podrobnosti, které by dalšímu kontaktu pomohly.Opakovaně slýchám,
že nejefektivnější evangelizací
je zakládání nových sborů.

Ze zkušenosti velmi doporučujeme, aby následný kontakt proběhl do druhého dne; ideálně jako osobní setkání, případně aspoň domluva po telefonu.
První setkání doporučujeme uspořádat v kavárně či restauraci nebo ještě lépe u toho člověka doma (určitě ne ve sborovém domě!). Podle možnosti si vyměníme kontakty, nejlépe i adresu.

Moc rádi budeme informováni, co se bude dít dál, abychom se mohli modlit, případně i jinak pomoci.

Modlitby

Na závěr terénu chválíme našeho úžasného Pána Ježíše, že nás zahrnuje svojí milostí a že nám daroval nádherný nový život.Někteří věřící viděli problém jasně:
„Kdo ví, jestli se vůbec obrátil,
když nechce chodit do shromáždění…“

Modlíme se za lidi, kteří byli osloveni a prosíme za otevření srdcí lidí v daném městě / regionu; a to s očekáváním dalších kroků, že s nimi začneme neformálně v jejich prostředí číst Boží slovo a budeme směřovat ke vzniku nových neformálních Božích rodin.
Přimlouváme se i za místní věřící, za jejich vnitřní svobodu, radost i důslednost a vedení, když budou pokračovat v nových kontaktech, a také při navazování dalších a dalších osobních kontaktů, abychom svítili, kdekoli jsme a s kýmkoli se setkáme.

Příběhy a statistiky

Podívej se na pár čísel z kontaktu s nevěřícími a taky na několik příběhů, co takový „terén“ přináší křesťanům, kteří se do něho pustí.

 


Přehled všech lekcí v oddílech    A     B     C     D     E     F     G     H    (PRŮVODCE)