Šesté setkání
Distanční trénink Mosty k lidem
Úvod 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8. Vyslání
Tímto zelenkavým pozadím textu označujeme důležitou vlastní PŘÍPRAVU nebo AKTIVITU účastníků tréninku.
Kliknutím na podtržené nebo JEN ZELENÉ odkazy se dostaneš k dalším užitečným zdrojům.
Jazykové mutace Trychtýře na tomto webu: česky slovensky polsky ukrajinsky rusky anglicky
Příprava na 6. setkání
Jsem si celkem jistý, že kdybychom se několikanásobně víc modlili, viděli bychom v naší zemi mnohonásobně větší ovoce pro Boží slávu a pro záchranu mnohých… Zapoj i další křesťany do modliteb za svoje nevěřící lidi a za celou tuhle službu.
Tady je naše příprava na šesté setkání tréninku Mosty k lidem:
- Mnohokrát opakovaná zkušenost nás učí, že ovládnutí TRYCHTÝŘe zpaměti – spolu s našimi naléhavými modlitbami – je jednou z pomůcek pro účinnou službu nevěřícím. PĚT MINUT každodenního procvičení a k tomu pravidelné a naléhavé modlitby za konkrétní lidi Ti otevřou netušené dveře… Papír, tužka a mince se na tréninkovém setkání opět budou hodit.) Používej Trychtýř pro mobil – na plochu si ulož ikonu s odkazem.
- Prosím vytiskni si tento pracovní dokument: ENTER.
- Abychom měli víc prostoru na živé procvičování a na rozhovory, předem se na webu podívej na tyto video-lekce o některých aspektech služby nevěřícím a pak nám na Zoomu do CHATu napiš, co Ti přinesly.
A13. Dobrá zpráva při Discovery (4:25)
Hnutí a iniciativa
Když první učedníci po letnicích nadšeně mluvili o Ježíši, někteří lidé uvěřili a bylo to super! SOUČASNĚ se ovšem setkávali s obrovským odporem: Skutky 5,18 Vztáhli na apoštoly ruce a vsadili je do vězení. 19 Pánův anděl však v noci otevřel dveře, vyvedl je ven a řekl: 20 „Jděte, postavte se v chrámě a mluvte k lidu všechna slova tohoto života.“ 21 Když to uslyšeli, vešli za úsvitu do chrámu a učili…
Znovu jsou “zabásnuti”, vyslýcháni, tentokrát navíc i „zmrskáni“ a na konci kapitoly se praví: Skutky 5:41 Oni tedy šli z velerady a radovali se, že byli uznáni za hodné, aby byli potupeni pro to jméno. 42 KAŽDÝ DEN v chrámě a po domech nepřestávali učit a zvěstovat Krista Ježíše… Připadá Ti to normální? A divíš se, že v té době v Jeruzalémě nastalo obrovské PROBUZENÍ, kdy Ježíše poznaly a přijaly TISÍCE LIDÍ?
Říká se, že jedním z KLÍČŮ PROBUZENÍ je modlitba. To je veliká pravda! Pojďme se víc modlit!
Druhým nezbytným klíčem probuzení je INICIATIVA učedníků při účinném sdílení ŽIVÉHO JEŽÍŠE nevěřícím!
Iniciativa znamená:
- Aktivně vstupovat do kontaktu s lidmi a spojit se s nimi tam, kde jsou
- Sdílet tu nejdůležitější Zprávu a ideálně s nimi začít nové společenství.
- Iniciativa znamená začít něco, co nikdo jiný kolem nedělá.
- Iniciativa znamená v případě potřeby snášet nebo překonávat určitý odpor!
Doporučujeme Ti shlédnout video-lekci H09. Iniciativa jako klíč ke hnutí (5:32).
Most – gesta
Pokud můžeme most přes propast svým přátelům NAKRESLIT a nechat jim v ruce kartičku s obrázkem, je to ideální. Když kreslení není možné, pak se ke znázornění Mostu hodí GESTA – rukama.
Každý jsme pohybově jinak nadaní, nicméně zkušenost nám ukazuje, že stojí za to se tomu naučit. Lidé lépe chápou a pamatují si, když něco slyší a současně taky VIDÍ! Doma si tohle vysvětlení s gesty zkoušej před zrcadlem – pomůže Ti to k větší přirozenosti.
Podívej se na lekci C09. Most přes propast – gesta (4:28).
Spolu s videem si procvičuj i gesta.
Celý Trychtýř
Mnohokrát opakovaná zkušenost: Po pár týdnech každodenního procvičování celého trychtýře a modliteb zjistíš, že lidé tam venku jsou jaksi otevřenější…
Text trychtýře si můžeš otevřít/stáhnout tady.
Trychtýř pro mobil – Na plochu si ulož ikonu s odkazem.
Podívej se na lekci C12. Trychtýř – ukázka (5:40).
Generační myšlení
Člověk pokoje
„Syn pokoje“ přijme „3P“
a) Ježíšova POSLA
b) Ježíšovo POSELSTVÍ
c) Ježíšovo POSLÁNÍPán Ježíš posílá učedníky, aby si všímali „syna pokoje“: Lukáš 10,5 Do kteréhokoli domu vejdete, řekněte nejprve: ‚Pokoj tomuto domu!‘ 6 A bude-li tam SYN POKOJE, váš pokoj na něm spočine; ne-li, navrátí se k vám. A když ho najdou, mají u něho zůstat: Lukáš 10,7 V tom domě zůstávejte, jezte a pijte, co vám dají, neboť hoden je dělník své mzdy. Nepřecházejte z domu do domu.
Ježíšovým cílem nebylo, aby učedníci obešli všechny domy, ale aby našli „syna pokoje“!
Rozhovor se Samařankou (Jan 4) zpočátku působí dojmem „osobní evangelizace“. Pán Ježíš ale při nejbližší příležitosti říká: „Jdi, zavolej svého muže.“ Chce vstoupit do vztahového okruhu této ženy. Výsledkem je, že ona k Němu přivádí celé městečko! (Jan 4,28−30; Jan 4,39−42)
Zacheus chtěl zcela soukromě „aspoň spatřit“ Ježíše (Lukáš 19,1−11), ale Mistr prohlásí: „Dnes musím zůstat ve tvém DOMĚ.“ (Lukáš 19,5) Chce proměnit i širší okruh jeho známých.
Biblické příklady člověka pokoje:
- Ondřej přivedl k Ježíši svého bratra Šimona (Jan 1,40‑42)
- Filip přivedl k Ježíši kamaráda Natanaela (Jan 1,45‑51)
- Matouš přivedl k Ježíši mnoho celníků (Matouš 9,9‑10)
- Podobně Zacheus (Lukáš 19,1‑10)
- Samařanka přivedla k Ježíši celé město (Jan 4,28‑30; 40‑42)
- Kornélius shromáždil příbuzné a přátele, když přišel Petr (Skutky 10,24. 27)
- Lydia: na Pavlovo slovo uvěřil její „dům“ (Skutky 16,15)
- Žalářník: na slovo Pavla a Silase uvěřil jeho „dům“ (Skutky 16,32‑34)
ČLOVĚK POKOJE v kontaktu se svými lidmi udělá podstatně VÍC, než kdokoli „zvenku“!
Člověk pokoje přijme „3P“
- Přijme Ježíšova POSLA (Povídá si se mnou, otevře mi dveře…)
- Přijme Ježíšovo POSELSTVÍ (Naslouchá Dobré zprávě, vztahuje to na sebe.)
- Přijme Ježíšovo POSLÁNÍ (Jde s tím za svými lidmi, otevře domácnost, sdílí dál…)
Generační myšlení
2. Timoteovi 2,2 …Co jsi ode mě slyšel TO SVĚŘ VĚRNÝM LIDEM, kteří budou schopni vyučit také jiné. Pavel myslí nejen na Timotea, ale taky na věrné lidi, kterým Timoteus ty klíčové věci předá. A dokonce i na další, které vyučí ti věrní!
1. Tesalonickým 1,6 Vy jste se stali těmi, kdo napodobují nás i Pána, když jste přijali Slovo… 7 Tím jste se stali vzorem všem věřícím v Makedonii a v Achaji. 8 od vás se rozeznělo Pánovo slovo… takže není třeba, abychom o tom vůbec mluvili. Pavel je vděčný nejen za Tesalonické, ale myslí taky na Makedonské a Achájské, pro které se Tesaloničtí stali vzorem!
“GENERAČNÍ MYŠLENÍ” znamená, že uvažuješ nejen o svojí vlastní službě a o svém jednom člověku, ale současně o lidech KOLEM NĚHO. A pomáháš mu, aby on sám v brzké době zasáhl Dobrou zprávou svoje lidi!
Neredukovatelné minimum
Ty se možná zkušeňácky necháváš vést Duchem nebo umíš improvizovat… Abychom účinnému sdílení Ježíše naučili i nové lidi, musíme všechno uchovávat JEDNODUCHÉ, BIBLICKÉ a PŘEDAVATELNÉ! Sami se co nejvíc držíme odzkoušeného „MUSTRU“, abychom byli příkladem, jak to i náš nový věřící může ihned jednoduše předávat dál.
Jirka uvěřil! Co dál?
Stáhni si tento dokument.
CO POTŘEBUJE NOVÝ VĚŘÍCÍ, který právě přijal Pána Ježíše?
- Aby se rozvíjela jeho oddanost Pánu Ježíši a
- aby ihned sloužil svým nevěřícím kamarádům – DOKUD JE KOLEM SEBE MÁ!
Pamatuj, že satan se bude velmi snažit mu jeho novou víru rychle rozmluvit! Takže moc potřebuje naše modlitby a častý osobní kontakt. První setkání plánujeme do 24 hodin (nejvýš do 48 hodin).
Kdysi jsme se snažili nového bratra nebo sestru “ODDĚLIT od hříšného světa” a pozvat je do sboru. Pokud tihle naši noví lidé začali do sboru chodit, za pár měsíců většinou úplně ztratili kontakt se svými nevěřícím přáteli. A to je obrovská škoda!
Jak to dělal Ježíš
Když Pán Ježíš vyhnal množství démonů z posedlého člověka (Marek 5), ten šťastlivec si moc přál s Ním zůstat: Marek5,18 Když Ježíš vstupoval do lodi, prosil ho ten, který byl předtím démonizovaný, aby mohl být s ním. 19 Ježíš mu to nedovolil, ale řekl: „Jdi domů ke svým a oznam jim, jak veliké věci ti učinil Pán a jak se nad tebou slitoval.“ 20 On odešel a začal v Dekapoli hlásat, jak veliké věci mu učinil Ježíš; a všichni se divili.
Pán Ježíš se nebojí toho “nově obráceného” IHNED VYSLAT mezi jeho vlastní lidi! Jen mu dává jednoduchý návod, CO ŘÍKAT: “Oznam jim, jak veliké věci ti učinil Pán a jak se nad tebou slitoval.” (Marek 5,19) A o dvě kapitoly dál Ježíš prochází… středem území Dekapole (Marek 7,31), dělá úžasné věci a pak je tam vidět VELIKÝ ZÁSTUP…
Když nové věřící ihned po jejich obrácení naučíme „co říct“ (bleskový příběh, most přes propast) a když je ve sdílení s jejich lidmi průběžně podporujeme – modlitbami, procvičováním a vlastními čerstvými příběhy – oni můžou skvěle posloužit tam, kam bychom se my sami ani nedostali, nebo nám ke svým lidem otevřou dveře.
Způsob
Jako okamžitou pomůcku po Jirkově modlitbě přijetí jsme se učili BOSSe a minci.
Obsah je velmi důležitý, ale pamatuj, že důležitou roli hraje taky ZPŮSOB, jak mu svoje témata podáváme.
- S novým Jirkou rozvíjíme SPOJENÍ, vztah, důvěru, “žehnání”… Aby vnímal, že být s námi je pro něho osobně užitečné a příjemné. (Nejen že mu předáváme “správnou nauku”.)
- Snažíme se, aby nový Jirka rostl především z VLASTNÍCH OBJEVŮ přímo v Božím slově. (Používáme tři třetiny – Discovery. Cílem je, aby se co nejdřív naučil Božím slovem SYTIT SÁM!)
- Současně v tomto stadiu chceme novému Jirkovi některé věci i „vypíchnout“, krátce SHRNOUT a ukázat mu, jak to prakticky uplatnit.
- Přitom všechno potřebujeme udržovat maximálně JEDNODUCHÉ, aby to on sám mohl brzy předávat dalším. (Jestliže já k vysvětlování potřebuji poznámky, on si to taky určitě nezapamatuje!)
Pokud jde o nové učedníky, Pán Ježíš říká: „Křtěte je ve jméno Otce i Syna i Ducha svatého a učte je ZACHOVÁVAT všechno, co jsem vám přikázal“ (Matouš 28,19-20) “Zachovávat!” Tedy nejen intelektuálně “vědět”.
„Zachovávat“ – to je první a třetí třetina!
“Vědět” by byla pouze druhá třetina.
Kdosi řekl:
“Tři třetiny jsou „operační systém“ pro OSOBNÍ růst a pro HNUTÍ.“
„Enter“ – témata pro nového věřícího
(Enter = vstup / potvrzovací klávesa na počítači)
- Podrobná brožurka A6, pdf, 36 maličkých stránek A6.
- Stručný popis Enteru a přehled témat
Příklad osnovy prvního tématu Enteru
Stáhni si tento dokument. Hlavní struktura a otázky Enteru jsou stejné jako Discovery.
PRVNÍ TŘETINA – POHLED ZPÁTKY
Vzájemná péče
- Za kterou jednu věc jsme od minula vděční?
- Která jedna věc nám dělá starosti?
- Ježíši, prosíme za… konkrétní starosti.
Návrat
- O čem byl minulý příběh a jak jsme ho uplatnili v praxi?
- S kým jsme ho sdíleli?
Oslava Ježíše
- Ježíši, děkujeme Ti za… vděčnosti, Ježíšovo působení
- Ježíši, prosíme mluv k nám dnes skrze čtení Bible.
DRUHÁ TŘETINA – POHLED NAHORU
Vize
- Scházíme se, abychom poznávali živého Ježíše, poznávali Bibli a vytvářeli komunity, jaké může začít kdokoli z nás.
Bible
- Přečtěme si dnešní příběh
Pasáž pro první téma Enteru: Matouš 28,16‑20:
16 Jedenáct učedníků odešlo do Galileje na horu, kterou jim Ježíš určil.
17 Když ho spatřili, poklonili se mu; ale někteří pochybovali.
18 Ježíš přistoupil a promluvil k nim: „Byla mi dána veškerá pravomoc na nebi i na zemi.
19 Jděte a čiňte učedníky ze všech národů, křtěte je ve jméno Otce i Syna i Ducha svatého
20 a učte je zachovávat všechno, co jsem vám přikázal. A hle, já jsem s vámi po všechny dny až do skonání tohoto věku.“
- Kdo nám to poprvé pomalu a nahlas přečte?
- Kdo nám to přečte podruhé? My ostatní budeme jen naslouchat.
- Nikdo se teď nedívejme do textu a zkusme ho společně shrnout zpaměti.
- Všichni prověřme správnost v textu.
- Co nám tento text říká o Ježíši?
- Co nám tento text říká o lidech?
TŘETÍ TŘETINA – POHLED DOPŘEDU
Akce
- Jak konkrétně to uplatníme v životě?
- Komu by tento příběh neboj jedna myšlenky mohly pomoci? Komu to řekneme?
Procvičování
- Řekněme, že jsem tvůj kamarád. Co mi řekneš o dnešním příběhu? Zkusme si to.
- Ukaž Jirkovi svoji vztahovou mapu a jak se za svoje lidi modlíš, a pomoz mu vytvořit jeho vlastní vztahovou mapu.
- Řekni mu svůj bleskový příběh a pomoz mu vytvořit jeho vlastní bleskový příběh.
- Ukaž mu Most přes propast a nauč ho kreslit jej i ukazovat gesty. Povzbuď ho, ať si to s tebou vyzkouší – jako bys byl jeho nevěřící kamarád.
Když se všechny nástroje nevejdou do jednoho setkání, příště si procvičíme nástroje z minula a naučíme se další. Formou Discovery si projdeme další vhodnou pasáž; na příklad Skutky 1,6‑8.
Rozhovor s Ježíšem
- Pojďme teď oslovit Ježíše, kdokoli z nás, klidně jen jednou větou.
- Kdy se setkáme příště?
Akční skupiny
Co si z dnešního setkání odnášíme jako NEJSILNĚJŠÍ?
Stručné odpovědi pišme všichni současně do chatu!
S novým Jirkou, který právě uvěřil, se v rámci Enteru vracíme ke kartičce Discovery, kterou pravděpodobně už zná.
My si tady kvůli času projdeme jen části “Nikdy nevynechej”. Jinak je důležité novému Jirkovi znovu a znovu naslouchat, i za co je vděčný a co mu dělá starosti…
První třetina – pohled zpátky, část NÁVRAT (Nikdy nevynechej!)
- O čem byl minulý příběh a jak jsme ho uplatnili v praxi?
- S kým jsme ho sdíleli?
Druhá třetina – pohled nahoru, část VIZE (Nikdy nevynechej!)
(Pokračujeme podle kartičky pro Discovery, kterou náš nový Jirka už zná.)
- Scházíme se, abychom poznávali živého Ježíše,
- poznávali Bibli
- a vytvářeli komunity, jaké může začít kdokoli z nás.
Druhá třetina – pohled nahoru, část BIBLE
Přečtěme si Skutky 4,18-31 (Petr a Jan před soudem)
- Nikdo se teď nedívejme do textu a zkusme společně shrnout ten text zpaměti.
- V textu prověřme správnost shrnutí.
- Co nám tento text říká o Ježíši nebo o Bohu? (nebo o Duchu svatém)
- Co nám tento text říká o lidech?
Pro nového Jirku bych SHRNUL hlavní položky (některé z nich jsme pravděpodobně vyslovili už v rámci Discovery!).
Nejčastější problémy kvůli Ježíši bývají:
- Nepochopení
- Odmítnutí
- Posměch…
Zkráceně “NOP” (Nepochopení – Odmítnutí – Posměch)
Co s tím můžeme dělat?
- Mluvíme o tom spolu (tedy s přáteli, kteří žijí s Ježíšem)
- Mluvíme o tom s Ježíšem
- Sdílíme Ježíše s dalšími lidmi, kteří o Ježíše stojí.
Třetí třetina – pohled dopředu, část AKCE (Nikdy nevynechej!)
(Zase se ptáme podle kartičky pro Discovery, kterou náš nový Jirka už zná:)
- Jak konkrétně to uplatníme v životě?
- Komu by tento příběh nebo jedna myšlenka mohla pomoci?
- Komu to řekneme?
Třetí třetina – pohled dopředu, část PROCVIČOVÁNÍ (Nikdy nevynechej!)
- Dneska si procvičme kterýkoli nástroj, kde vnímáme nevětší potřebu.
Video společných částí
Tady je odkaz na videa společných částí pro připomenutí.
Odkaz nepřeposílej dál ani nevkládej na sociální sítě!
Zázemí tréninku
Všichni trenéři a průvodci slouží na tréninku dobrovolně ve svém volném čase, bez nároku na mzdu.
Částečné úvazky pokrývají pouze tvorbu a zpracování videí, materiálů, pomůcek, celoroční zázemí a celkovou administrativu. Díky, že se zapojíš…